כלים להנחיית סדנאות

חומר של סדנאות כתיבה

חברים שואלים אותי לפעמים בשמחת תורה, בהקפות ברחוב ליד 'יקר', יהודה, מה אתה עושה אחרי הטיול ואחרי החגים. לאיזה חיים אתה עומד לחזור. ואני אומר אה, זה פשוט, אני עצמאי. והם אומרים רגע, מה אתה עושה, ואני אומר אה, אני מעביר סדנאות כתיבה. והם אומרים תגיד, מישהו בא לסדנאות שלך? ואני אומר כן, אולי תבואו? והם אומרים פחח לא, אני לא חומר של סדנת כתיבה.

אני רוצה להגיד על זה משהו. אין דבר כזה, 'חומר של סדנת כתיבה'. זו הנפצה. דימוי שנכנס לנו לראש כי אנחנו חושבים על משוררים עם קסקט, נפש מיוסרת, שובל של אהובות שבורות לב ובקבוק ערק חצי ריק. זה לא מי שבא לסדנת כתיבה. הם לא צריכים אותי, ואני לא יכול לתת להם את המענה שהם מחפשים. כשאנשים כאלה מגיעים אלי אני שולח אותם לרבקה מרים (באמת), ומקווה שהיא תפתח עוד סדנה בזמן הקרוב.

אנשים מגיעים לסדנאות שלי כי הם מחפשים זמן לנשום בתוך העבודה או הלימודים שלהם. כי הם מחפשים להכיר את עצמם, כי הם כותבים ורוצים לשמר את זה. יש להם סדנה ייחודית. אחרים באים כי הם סופרות או תסריטאיות או עיתונאים (בהמונים) או מעצבי משחקי מחשב, וצריכים לדעת לספר סיפור. גם לזה יש לי סדנה. אחרים מגיעים לסדנאות כי הם סתם, רוצים לדעת לכתוב. לא רוצים לכתוב סיפור או שיר, רק להכיר את הבסיס של הבסיס. מבוא לכל הדבר הזה שקוראים לו 'כתיבה'. רוצים לדעת להניח את המילים יפה זו לצד זו. יש סדנה גם בשבילם.

יש גם אי אלו משתתפים שבאים עם התחושה שהם ימצאו בסדנאות מישהי או מישהו ויפתחו איתו זוגיות. לא רעיון רע, אחרי הכל, למרות שיש לא מעט נשואים, הורים ואפילו זוגות שמגיעים יחד לסדנאות שלי. אני מודה שבינתיים לא ידוע לי על אף זוג שיצא מהסדנאות (מהקבוצה, לכתוב בקבוצה, דווקא יש), אבל אני כן יכול להגיד שמי שבא,יצא עם חברים. בוודאות.

אלה הנשים והאנשים שבאים לסדנאות שלי. הם מכל הארץ, דתיים וחילונים, בנים ובנות, רובם המוחלט צעירים (עשרים עד ארבעים), חלק ניכר מהם באים לסדנה נוספת, שנייה או שלישית (עכשיו מתחילה אצלי מישהי את הסבב הרביעי שלה). הם לאו דווקא כותבים מגיל אפס (אבל אצל חלק ניכר מהם הכתיבה תופסת מקום בחיים. ואם לא לפני הסדנה, אז אחריה), ולאו דווקא יוצרים עם קול רך ובקבוק ערק חצי ריק. הם די דומים לכם, למען האמת, והם אנשים נהדרים אחד אחד.

ואם גם אתם כאלה. בואו.

____________
הסבב הקרוב מתחיל בעוד שבועיים. יש שלש סדנאות בירושלים ושתיים ביקר תל אביב. יש סדנה בבוקר ויש סדנה בערב, יש הנחות לסטודנטים וחיילות, ולמי שיספיק להירשם השבוע – עד מוצאי שבת כולל – תהיה הנחה של חמישה אחוזים. חבל לפספס אותה.

ההרשמה כאן.

חורף טוב שיהיה, ותחילת עונת־פרסום־סדנאות שמחה לכולנו.

דברו איתי

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s